dominanta města Hradec Králové

Komentované prohlídky

Poznejte Bílou věž a blízké okolí jinak, zúčastněte se námi pořádaných nejen komentovaných procházek či prohlídek – ať už těch pro děti nebo klasických. Zaměření i termíny průběžně aktualizujeme. Vstupenky k zakoupení v předprodeji v informačním centru na Eliščině nábřeží nebo formou eVstupenky přes www.hkpoint.cz.
  • 24. 9., 14:00 - Na Bílou věž s královnou (komentovaná prohlídka pro děti)

Bílá věž

Renesanční Bílá věž je nejvyšší dominantou města (72 m), z jejíhož ochozu se otvírá návštěvníkům jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor.

Virtuální prohlídka Bílé věže

Informace pro návštěvníky

Aktuality a omezení:

  • 1. 10. ... OTEVŘENO nepřetržitě do 22.00 (poslední vstup ve 21.00)


--- 
OTEVÍRACÍ DOBA:

BŘEZEN - ŘÍJEN ... PO-NE 9.00-18.00
LISTOPAD - ÚNOR ... PO-NE 10.00-18.00

---
Poslední vstup vždy 60 minut před zavírací dobou.

 

Bílá věž je otevřena celoročně každý den včetně víkendů a svátků (zavřeno 1. ledna, 24. prosince). Poslední vstup je možný 60 minut před zavírací dobou. V případě zvonění na zvon Augustin nebo většího počtu čekajících návštěvníků může být věž uzavřena dříve. Mimo klasických interaktivních prohlídek se můžete zúčastnit i nočních prohlídek, svítání na Bílé věži nebo zvonění na zvon Augustin.

Do prostor Bílé věže je zakázáno vstupovat se zvířaty, s jídlem a pitím, se zbraní a v celém prostoru věže včetně ochozu platí zákaz kouření a manipulace s otevřeným ohněm. Z důvodu omezené kapacity nelze v pokladně věže uschovat dětský kočárek, kolo, koloběžku a podobné dopravní prostředky.

Děti do 15 let mají vstup povolen jen v doprovodu osoby starší 18 let.

Fotografování a pořizování obrazových záznamů je povoleno.

Vzhledem k umístění zvonu, hodinového stroje a dalším stavebním prvkům není v Bílé věži výtah a věž tudíž není bezbariérová.

Organizované skupiny nad 15 osob jsou povinny objednat svoji návštěvu v předstihu na tel. č. +420 734 711 142, e-mailem bilavez@adalbertinum.cz nebo osobně v pokladně věže. Z bezpečnostních důvodů je počet návštěvníků věže v jednom okamžiku omezen na maximální počet 30. Toto omezení platí i pro organizované hromadné návštěvy. V případě většího počtu účastníků je tedy nutné skupinu rozdělit na více skupin a po prohlídce se vystřídat.

Vstup na věž je možné také darovat v podobě dárkového poukazu. Dárkové poukazy je možné zakoupit i na Svítání na Bílé věži a Zvonění na zvon Augustin (účast při zvonění). V nabídce máme taktéž „permanentku“ pro výhodnější opakovaný vstup.

Jako vzpomínku na návštěvu můžete v pokladně zakoupit drobné suvenýry a upomínkové předměty, např. turistické vizitky a známky, pohledy, mince, zvonečky, hrnečky atd. 

---
Pro účely krátkodobého - cca 60 minut - pronájmu Bílé věže (svatební obřad apod.) je stanovena sazba 5000 Kč včetně DPH.

Pro školy

Níže naleznete prohlídkové produkty, které jsou vhodné pro školní/školkové nebo jiné dětské kolektivy. Nejedná se pouze o komentované (i kostýmované) prohlídky Bílé věže, ale také o prohlídky historického centra nebo partnerské památky – dřevěného kostelíku sv. Mikuláše v Jiráskových sadech.

  • Komentovaná prohlídka Bílé věže s pohádkovou bytostí – polednicí nebo královnou (vhodné pro děti školkového věku a 1. stupně základních škol); v předvánočním období možno absolvovat prohlídku s andělem/čertem
  • Poskládej si Hradec – interaktivní procházka po historickém centru (vhodné pro děti školkového věku a 1. stupně základních škol)
  • Komentovaná procházka po historickém centru (vhodné pro 2. stupeň základních škol)
Pro bližší informace nebo objednávky nás neváhejte kontaktovat na telefonu +420 734 711 142 nebo na e-mailu bilavez@adalbertinum.cz.

Co uvidíte

Při výstupu na ochoz Bílé věže můžete mimo jiné shlédnout unikátní skleněný model věže, přes 500 let starý zvon Augustin a původní hodinový stroj sestrojený Josefem Božkem v roce 1829.
Galerie
Zvonící v šatně
Bílá věž
17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii

08/09

Od 8. do 12. září z technických důvodů zavřeno

Od 8. do 12. září z technických důvodů zavřeno

Omlouváme se návštěvníkům, ale z důvodu technické závady po večerním přívalovém dešti bude Bílá věž od 8. do 12. září pro veřejnost zavřená. 

Děkujeme za pochopení.

25/08

Ceremoniál zvoníků v neděli 28. srpna

Ceremoniál zvoníků v neděli 28. srpna

Dne 28. srpna slaví svůj svátek Augustin. Jméno vzniklo podle latinského slova augustus (vznešený, majestátný). A tak není divu, že naši předci dali majestátnému a impozantnímu zvonu, který je zavěšen v útrobách Bílé věže, jméno Augustin. A to na počest světce stejného jména. Tento den si  budeme připomínat také 513. výročí od ulití tohoto zvonu mistrem zvonařem Ondřejem Žáčkem a upozorníme na zvláštní profesi, která je neodmyslitelně se zvony spojena. Profesi zvoníka.
 
Vyvrcholením oslavy bude „CEREMONIÁL ZVONÍKŮ“, který se uskuteční před slavnostním zvoněním na zvon Augustin. V 17.15 hodin projde od Adalbertina k Bílé věži průvod hradeckých zvoníků v  renesančních kostýmech. K tomuto průvodu se může připojit také široká veřejnost. Poté bude následovat ceremoniál, kdy zvoníci obdrží povolení ke zvonění a při této příležitosti bude před cechovní korouhví a ferulí pasován nový zvoník zvonu Augustin. V 18 hodin pak proběhne zvonění (poslední vstupenky zde). Jde o jedinečnou událost, jelikož hradečtí zvoníci jsou jediní v České republice, kteří zvoní v dobových kostýmech.

Přijďte s námi se na chvíli vrátit v čase do doby renesance, prožít zajímavé okamžiky společně se zvoníky a poslechnout si hlas třetího největšího zvonu České republiky.

Kontakt

Korespondenční a fakturační adresa
Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s.r.o.
Československé armády 300
500 03 Hradec Králové
IČO: 27472809
DIČ: CZ27472809