dominanta města Hradec Králové

Otevírací doba


BĚŽNÁ OTEVÍRACÍ DOBA:
 
  • BŘEZEN - ŘÍJEN ... PO-NE 9:00-18:00
  • LISTOPAD - ÚNOR ... PO-NE 10:00-18:00

Drobné změny z důvodu naplnění kapacity nebo objednaných skupinových prohlídek vyhrazeny. Poslední vstup vždy 60 minut před koncem otevírací doby.

***

ZMĚNY A AKTUALITY: 

  • xxx

Drobné změny z důvodu naplnění kapacity nebo objednaných skupinových prohlídek vyhrazeny. Poslední vstup vždy 60 minut před koncem otevírací doby.
 

Informace pro návštěvníky

Renesanční Bílá věž je nejvyšší dominantou města (72 m), z jejího ochozu se otvírá návštěvníkům jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor.

Virtuální prohlídka Bílé věže

Bílá věž je otevřena celoročně každý den včetně víkendů a svátků (zavřeno 1. ledna, 24. prosince). Poslední vstup je možný 60 minut před zavírací dobou.
V případě zvonění na zvon Augustin nebo většího počtu čekajících návštěvníků může být věž uzavřena dříve. Mimo klasických interaktivních prohlídek se můžete zúčastnit i nočních prohlídek, svítání na Bílé věži nebo zvonění na zvon Augustin.


Do prostor Bílé věže je zakázáno vstupovat se zvířaty, s jídlem a pitím, se zbraní a v celém prostoru věže včetně ochozu platí zákaz kouření a manipulace s otevřeným ohněm. Z důvodu omezené kapacity nelze v pokladně věže uschovat dětský kočárek, kolo, koloběžku a podobné dopravní prostředky.

Děti do 15 let mají vstup povolen jen v doprovodu osoby starší 18 let.

Fotografování a pořizování obrazových záznamů je povoleno.

Vzhledem k umístění zvonu, hodinového stroje a dalším stavebním prvkům není v Bílé věži výtah a věž tudíž není bezbariérová.

Organizované skupiny nad 15 osob jsou povinny objednat svoji návštěvu v předstihu na tel. č. +420 734 711 142, e-mailem bilavez@adalbertinum.cz nebo osobně v pokladně věže. Z bezpečnostních důvodů je počet návštěvníků věže v jednom okamžiku omezen na maximální počet 30. Toto omezení platí i pro organizované hromadné návštěvy. V případě většího počtu účastníků je tedy nutné skupinu rozdělit na více skupin a po prohlídce se vystřídat.

Vstup na věž je možné také darovat v podobě dárkového poukazu. Dárkové poukazy je možné zakoupit i na Svítání na Bílé věži a Zvonění na zvon Augustin (účast při zvonění). V nabídce máme taktéž „permanentku“ pro výhodnější opakovaný vstup. Poukazy a „permanentka“ je k zakoupení pouze osobně na pokladně Bílé věže.

Jako vzpomínku na návštěvu můžete na pokladně zakoupit i drobné suvenýry a upomínkové předměty, např. turistické vizitky a známky, pohledy, mince, zvonečky, hrnečky atd. 

---
Pro účely krátkodobého - cca 60 minut - pronájmu Bílé věže (svatební obřad apod.) je stanovena sazba 5000 Kč včetně DPH.

Prohlídky na objednávku

Pro skupiny o minimálním počtu 10 osob lze objednat následující typ prohlídek: 
 

  • komentovaná prohlídka Bílé věže

  • komentovaná procházka po historickém centru Hradce Králové

  • komentovaná prohlídka kostela sv. Mikuláše


V případě dětských kolektivů lze prohlídku Bílé věže a města přizpůsobit věkové kategorii.


Pro bližší informace nebo objednávky (alespoň 48 hodin předem) nás neváhejte kontaktovat na telefonu +420 734 711 142 nebo na e-mailu bilavez@adalbertinum.cz.

Co uvidíte

Při výstupu na ochoz Bílé věže můžete mimo jiné shlédnout unikátní skleněný model věže, přes 500 let starý zvon Augustin a původní hodinový stroj sestrojený Josefem Božkem v roce 1829.
Galerie
17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii
17.11.2023 - Po zvonění
Po zvonění pro K. Otčenáška

29/04

Vydejte se s námi na komentované procházky po stopách renesance v Hradci Králové

Vydejte se s námi na komentované procházky po stopách renesance v Hradci Králové

Druhá polovina 16. století patřila v Hradci Králové k nejvýznamnějším obdobím. Zásluhu na rozvoji měl zejména tehdejší hradecký primas Martin Cejp z Peclinovce. Při příležitosti 480 let od jeho narození si připomeneme jeho život a přínos pro město. Během procházky po historickém centru se zaměříme na rozvoj města v 16. století, ukážeme si pozůstatky renesanční výzdoby a představíme si nejvýznamnější stavby. Dochovaným renesančním skvostem ve městě je dodnes Bílá věž, jejíž dostavba byla zahájena před 450 lety.

Datum: 18. 5., 15. 6., 20. 7., 17. 8. od 15:00, délka cca 90-100 minut
Sraz: u Sochy Jana Žižky (Žižkovy sady). Trasa není bezbariérová.
Vstupné: 100 Kč
Odkaz na vstupenky: https://www.hkpoint.cz/cs/kalendar-akci/7852-po-stopach-renesance
Kapacita: 30 osob

Navštivte ale i další prohlídky, které pro vás připravujeme ve spolupráci s Turistickým informačním centrem Hradec Králové (TIC HK). Jejich přehled naleznete na stránkách TIC HK zde https://www.hkinfo.cz/cs/neprehlednete.html?idno=189.

Těšíme se na viděnou.

06/03

Zvon Augustin má zpět své srdce, zvonit bude už na Zelený čtvrtek

Zvon Augustin má zpět své srdce, zvonit bude už na Zelený čtvrtekSrdce hradeckého zvonu Augustin, které upadlo při štědrovečerním zvonění v loňském roce, je zase zpět na svém místě. Během dnešního rána provedla opravu odborná firma AB zvony a hodiny, a to podle odsouhlaseného způsobu a rozsahu stanoveného památkáři. Zvon je znovu plně funkční, první zvonění se tak může uskutečnit už během Velikonoc na Zelený čtvrtek.

„Pokud lidé v průběhu úterního odpoledne zaslechli zvonění zvonu Augustin, jednalo se o kontrolní zvonění, které proběhlo po jeho opravě a skvělou zprávou je, že na Zelený čtvrtek bude zvon zvonit, jak je tomu o Velikonocích zvykem,“ říká náměstkyně primátorky pro oblast kultury a cestovního ruchu Ilona Dvořáková.
 
Srdce zvonu upadlo při štědrovečerním zvonění v loňském roce a kvůli tomu se nemohlo uskutečnit novoroční zvonění. Vlivem otřesů, které provázejí zvonění, došlo k uvolnění a následnému vypadnutí dvou ze čtyř šroubů. Z ložisek se vyvlékl závěs a srdce zvonu vypadlo. Dnes v ranních hodinách byla odbornou firmou AB zvony a hodiny z Petrovic u Karviné provedena oprava, a to podle předem odsouhlaseného způsobu a rozsahu památkáři. „Byly demontovány ložiska a ložiskové domky ze šarnýru zvonu a byly nahrazeny novými. Srdce, které váží 250 kilogramů, bylo vyzvednuto do zvonu a uchyceno pevnostními šrouby, které byly chemicky zajištěny proti samovolnému uvolnění,“ popisuje Ivan Kurtev, jednatel Hradecké kulturní a vzdělávací společnost, která má ve správě Bílou věž, v níž je zvon umístěn. Oprava, která zahrnovala materiál, posudky, odbornou revizi a dopravu, vyšla na více než 20 tisíc korun.
 
Po opravě ještě dnes odpoledne proběhlo kontrolní zvonění, aby byla odzkoušena správná funkce zvonu po opravě. Zvonění provádí ručně několik zvoníků. Je navržen systém kontrol před zahájením zvonění, periodických kontrol a také pravidla šetrného zvonění na zvon v souladu se závazným stanoviskem orgánů památkové péče.
 
„Na další zvonění, tentokrát již v podobě zážitkového programu na Bílé věži se mohou těšit ve vybraných dnech a časech i návštěvníci. Ti, kteří byli přítomni při pádu srdce zvonu, mají možnost zúčastnit se dalšího zvonění zdarma,“ dodává náměstkyně Dvořáková. Vstupenky je možné zakoupit v Turistickém informačním centru nebo na www.hkpoint.cz. Informace o tom, v jaké dny bude zvon Augustin znít a kdy je možné se prohlídkových okruhů zúčastnit, naleznou zájemci na www.bilavez.cz.

Fotografie ze zavěšení srdce zvonu a z kontrolního zvoění si můžete prohlédnout na facebooku Bílé věže zde

Tisková zpráva města Hradec Králové

Kontakt

Korespondenční a fakturační adresa
Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s.r.o.
Československé armády 300
500 03 Hradec Králové
IČO: 27472809
DIČ: CZ27472809