dominanta města Hradec Králové

Komentované prohlídky

Termíny komentovaných prohlídek Bílé věže nebo zahrnující výstup na věž v roce 2021 (průběžně aktualizováno).
 • 26. 6., 20:00 – Komentovaná prohlídka města (Salon republiky) s výstupem na věž (sraz před Infocentrem na Eliščině nábřeží)

 • 10. 7. 20:30 – Komentovaná prohlídka města (Historické centrum) s výstupem na věž (sraz u kašny na Malém náměstí)

 • 24. 7., 14:00 - Bílá věž s polednicí (pro děti)

 • 28. 8., 14:00 - Bílá věž s polednicí (pro děti)

 • 25. 9., 14:00 - Bílá věž s polednicí (pro děti)

Bílá věž

Renesanční Bílá věž je nejvyšší dominantou města (72 m), z jejíhož ochozu se otvírá návštěvníkům jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor.

Virtuální prohlídka Bílé věže

Informace pro návštěvníky

OTEVÍRACÍ DOBA:

PO-NE 9:00-18:00
Poslední vstup 60 minut před zavírací dobou.

 

Při běžné návštěvě věže (nekomentované samostatné prohlídky) bude nutné dodržovat následující režimová opatření:

 • zakrytá ústa a nos respirátorem
 • dodržování rozestupů
 • používání dezinfekce
 • snížená kapacita věže na 20 osob v jeden okamžik

   
Pravidla pro účast při Zvonění, Svítání nebo pro komentované prohlídky nad 9 osob (hromadné akce) naleznete na stránkách provozovatele Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti.Bílá věž je otevřena celoročně každý den včetně víkendů a svátků (zavřeno 1. ledna, 24. prosince), vždy od 9 do 18 hodin. Poslední vstup 60 minut před zavírací dobou. V případě zvonění na zvon Augustin nebo většího počtu čekajících návštěvníků může být věž uzavřena dříve. Mimo klasických interaktivních prohlídek se můžete zúčastnit i nočních prohlídek, svítání na Bílé věži nebo zvonění na zvon Augustin.

Do prostor Bílé věže je zakázáno vstupovat se zvířaty, s jídlem a pitím, se zbraní a v celém prostoru věže včetně ochozu platí zákaz kouření a manipulace s otevřeným ohněm. Z důvodu omezené kapacity nelze v pokladně věže uschovat dětský kočárek, kolo, koloběžku a podobné dopravní prostředky.

Děti do 15 let mají vstup povolen jen v doprovodu osoby starší 18 let.

Fotografování a pořizování obrazových záznamů je povoleno.

Vzhledem k umístění zvonu, hodinového stroje a dalším stavebním prvkům není v Bílé věži výtah a věž tudíž není bezbariérová.

Organizované skupiny nad 15 osob jsou povinny objednat svoji návštěvu v předstihu na tel. č. 495 511 455, e-mailem bilavez@adalbertinum.cz nebo osobně v pokladně věže. Z bezpečnostních důvodů je počet návštěvníků věže v jednom okamžiku omezen na maximální počet 30. Toto omezení platí i pro organizované hromadné návštěvy. V případě většího počtu účastníků je tedy nutné skupinu rozdělit na více skupin a po prohlídce se vystřídat.

Vstup na věž je možné také darovat v podobě dárkové poukázky. Dárkové poukázky je možné zakoupit i na Svítání na Bílé věži a Zvonění na zvon Augustin. V nabídce máme taktéž „permanentku“ pro výhodnější opakovaný vstup.

Jako vzpomínku na návštěvu můžete v pokladně zakoupit drobné suvenýry a upomínkové předměty jako turistické vizitky a známky, pohledy, mince atd. 

---
Pro účely krátkodobého - cca 60 minut - pronájmu Bílé věže (svatební obřad apod.) je stanovena sazba 5000 Kč včetně DPH.

Pro školy

Níže naleznete prohlídkové produkty, které jsou vhodné pro školní/školkové nebo jiné dětské kolektivy. Nejedná se pouze o komentované (i kostýmované) prohlídky Bílé věže, ale také o prohlídky historického centra nebo partnerské památky – dřevěného kostelíku sv. Mikuláše v Jiráskových sadech.

 • Komentovaná prohlídka Bílé věže s pohádkovou bytostí – polednicí nebo královnou (vhodné pro děti školkového věku a 1. stupně základních škol)
 • Poskládej si Hradec – interaktivní procházka po historickém centru (vhodné pro děti školkového věku a 1. stupně základních škol)
 • Komentovaná procházka po historickém centru (vhodné pro 2. stupeň základních škol)
Pro bližší informace nebo objednávky se nás neváhejte kontaktovat na telefonu +420 495 511 455 nebo na e-mailu bilavez@adalbertinum.cz.

Co uvidíte

Při výstupu na ochoz Bílé věže můžete mimo jiné shlédnout unikátní skleněný model věže, přes 500 let starý zvon Augustin a původní hodinový stroj sestrojený Josefem Božkem v roce 1829.
Galerie
Zvonění před ohňostrojem k bitvě
Ceremoiál zvoníků pod Bílou věží 2018
Po zvonění svatodušním

17/06

Letní soutěž pro děti Hradec Králové a Hradecko se lvem Gustíkem

Letní soutěž pro děti Hradec Králové a Hradecko se lvem Gustíkem

I v letošním roce je Bílá věž zapojena do letní soutěže Hradec Králové a Hradecko se lvem Gustíkem. A jak soutěžit?

 • Vyzvedněte si u nás na věži (nebo dalším z mnoha zapojených subjektů – jejich přehled naleznete na www.gustik.cz) letáček Hradec Králové a Hradecko se lvem Gustíkem.
 • Navštivte alespoň 8 z nabízených atraktivit, užijte si zábavu a nezapomeňte si říci o samolepku do hrací karty.
 • Samolepku s příslušným motivem Gustíka obdrží dětský návštěvník k zakoupené dětské vstupence (v případě rodinného vstupného dle skutečného počtu dětí).
 • Na místech bez možnosti zakoupení vstupenky např. Lví stezka, pohádkové a naučné stezky atd., si udělejte selfíčko. Taková místa jsou v letáčku označená foťáčkem. Když pak vaši fotečku ukážete v Turistickém informačním centru na Eliščině nábřeží nebo na recepci Kempu Stříbrný rybník (my mu říkáme Stříbrňák), lípnou vám za něj samolepku Ale POZOR, takové samolepky mohou být maximálně 2 z celkových 8!
 • Až budete mít vylepeno všech 8 samolepek, vydejte se do nedalekého Turistického informačního centra na Eliščině nábřeží pro zaslouženou odměnu!
 
Další informace naleznete na webu www.gustik.cz. Začínáme už zítra 18. června.
 

07/06

Přijmeme nového pracovníka na hlavní pracovní poměr

Přijmeme nového pracovníka na hlavní pracovní poměr

Hledámečlověka spolehlivého, komunikativního a s týmovým duchem. Vítáme předchozí zkušenost s obdobným provozem (historická památka, příprava a realizace komentovaných prohlídek), není to však podmínkou. Samozřejmě vás rádi zaučíme. Je třeba také podotknout, že Bílá věž je otevřena každý den, – neměl by pro vás tedy být problém pracovat i o víkendech a svátcích. Také vás zaučíme pro provoz i v naší druhé památce – dřevěném kostelíku sv. Mikuláše v Jiráskových sadech.

Zároveň hledáme člověka, který má
 • zájem pracovat v prostředí renesanční dominanty města,
 • úplné středoškolské vzdělání
 • a znalost angličtiny alespoň na komunikativní úrovní.

Pokud jste se v dané charakteristice našli, neváhejte se nám ozvat. Doplňující dotazy a životopisy prosíme zasílat na e-mail lucie.subrtova@hkinfo.cz do 20. června.

Kontakt