Otevírací doba:
od 1.dubna do 30. září: denně 9 - 12 a 13 - 17 hod.

Bílá věž v Hradci Králové - dominanta města na soutoku řek Labe a Orlice

Zvon Augustin

   

V květnu roku 1581 byl slavnostně zavěšen do 4. patra Bílé věže impozantní zvon Augustin, vysoký 169 cm a široký 206 cm, který ulil již roku 1509 na náklad obce a měšťanů hradecký zvonař Ondřej Žáček. V Čechách ho velikostí předčí jen svatovítský zvon Zikmund.

 

Hradecký zvon před umístěním na Bílou věž zněl 72 roků v nízké dřevěné zvonici na hřbitově u kostela sv. Ducha. Protože do věže udeřil blesk, začalo vedení města pátrat po příčině. Zjistilo se, že zvon s největší pravděpodobností nebyl posvěcen, což tedy na žádost městského magistrátu učinil roku 1705 biskup Tobiáš Jan Becker. Archivní doklady udávají váhu zvonu kolem 10 tun, ve skutečnosti bude o něco nižší – cca 8000 kg.  Dřevěné díly hlavice zvonu, stejně jako všechny prvky kování, prošly v minulosti mnohými úpravami, takže jsou původní pouze z části. Není přesně známo, kdy a z jakých důvodů byla provrtána horní deska zvonu a upevnění čtyřmi šrouby k závěsu. Tento zásah měl zřejmě zvýšit stabilitu zvonu při vyzvánění. Koruna zvonu je šestiramenná, v provedení 2+1, jednotlivá ramena jsou zdobená. Na čepci zvonu je ve dvojlinkách po obvodu veden dvouřádkový latinský nápis:

 

IN HONOREM MAGNIFICENTIANGVE CVNCTIPOTENTIS DEI GENITRICIS VERBI DEI VIRGINIS ALMAE ATQVE SANCTORVM OMNIVM AD GLORIAM ET LAVDEM HOC OPVS INSIGNE PROBILEQVE FVSVM AC CANSTITVTVM EST IMPSENIS ALMA DOMINORVM MAGISTRI CIVIVM CONSVLVM TOTIVSQVE FAMOSAE CONNVNITATIS HRADECENSIS PER ME ANDREAM DICTVM ZACZEK ANNO X.P.I. M° CCCCC° VIIII° PROTOCONSVLA JOANE WIECHET VITRICO „JOANE DICTO KARASEK“.

 

Ke cti a oslavě všemohoucího Boha, k slávě a chvále milostivé Panny, Rodičky Slova Božího, a Všech svatých toto znamenité a přeslavné dílo dobrotivým nákladem pana purkmistra, pánů radních a celé slavné obce hradecké lil a ulil Ondřej řečený Žáček léta Kristova tisícího pětistého devátého za primase Jana Věcheta a správce kostelního jmění Jana řečeného Karáska.

 

Zvon v roce 1968 na dlouhých čtyřicet let utichl. Díky iniciativě a nadšení dnešních „zvoníků“ se hlas Augustina znovu rozezněl, poprvé v lednu 2008.

 

 

 

 

Otevírací doba:
Celodenní prohlídky:
od 1.dubna do 30. září
denně 9 - 12 hod. a 13 - 17 hod.

Vstup na Bílou věž lze objednat
pro výpravy i mimo otevírací dobu:
tel. 495i512 542
Vedoucí provoz. a tech. oddělení:
Milan Pavliš
milan.pavlis@adalbertinum.cz

Zvonění

Pro zájemce o přítomnost při zvonění jsme připravili možnost vstupu do Bílé věže v čase zvonění ke zvonu. Počet návštěvníků je omezen.

více

Napište nám

Jméno 
E-mail  
Zpráva  

Řekli o Bílé věži

Přečtetě si o Bílé věži. Co a kdo o nás řekl?

více

Provozovatel: Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s. r. o.
Československé armády 300
500 03 Hradec Králové
© 2008, Bílá věž, Hradec Králové
Realizace OMEGA WEB Czech